Poradnik doboru wyłączników

 

Wyłącznik chwilowy - inaczej zwierny. Najczęściej wyposażony w pojedynczy przycisk, dokonuje chwilowego połączenia obwodu. Dzięki zastosowanej sprężynie po puszczeniu przycisku wyłącznik odbija i rozłącza obwód. Najczęściej stosowany w instalacjach dzwonkowych lub w automatach zapalających światło na jakiś okres czasu. Stosowany jest także w instalacjach inteligentnych domów. 

 

Wyłącznik chwilowy podwójny - wyłącznik o tych samych funkcjach jak chwilowy pojedynczy, ale wyposażony w dwa klawisze. Może obsługiwać dwa obwody elektryczne.

 

Wyłącznik pojedynczy - wyłącznik wyposażony w jeden klawisz. Działa na zasadzie przełącznika, po wciśnięciu załącza obwód (np. światło) i nie wraca samoczynnie. Gdy przełączymy po raz kolejny następuje rozłączenie obwodu. Stosowany najczęściej jako włącznik światła do jednej lampy, bądź kilku lamp włączanych jednym przyciskiem.

 

Wyłącznik krzyżowy - wyłącznik instalowany (jeden lub kilka) pomiędzy wyłącznikami schodowymi. Umożliwia stosowanie instalacji schodowej na dowolnej liczbie kondygnacji. 

 

Wyłącznik podwójny - inaczej świecznikowy. Wyposażony w dwa przyciski i stosowany do załączania dwóch oddzielnych obwodów elektrycznych na jednym wyłączniku. Najczęściej stosowany w większych żyrandolach, kiedy potrzebujemy zapalać jednym przyciskiem część żarówek a drugim drugą część. Może także obsługiwać kilka lamp, kiedy chcemy mieć kontrole nad jasnością oświetlenia.

 

Wyłącznik potrójny - posiada te same funkcje co wyłącznik podwójny (świecznikowy), ale został wyposażony w trzy przyciski do sterowania. Obsługuje trzy niezależne obwody elektryczne.

 

Wyłącznik schodowy - inaczej przechodni. Wyłącznik, który łączy się w pary. Stosowany najczęściej do obsługi korytarzy czy klatek schodowych. Dzięki jego zastosowaniu mamy możliwość załączania światła na dole klatki schodowej i zgaszenia go drugim wyłącznikiem na górze (np. po wejściu po schodach). 

 

Wyłącznik schodowy podwójny - wyłącznik o tych samych funkcjach jak schodowy pojedynczy, ale wyposażony w dwa klawisze. Może obsługiwać dwa schodowe obwody elektryczne.

 

Wyłącznik żaluzjowy - wyłącznik wyposażony w dwa przyciski, który pozwala na obsługę dwóch oddzielnych obwodów ale uniemożliwia ich jednoczesne załączenie. Najczęściej stosowany do żaluzji lub rolet (podnoszenie lub opuszczanie). 

 

Każdy z wyłączników może być wyposażony w podświetlenie, które umożliwia zlokalizowanie wyłącznika w ciemniejszym pomieszczeniu.

Wyłączniki występują w różnych kształtach. Zaczynając od klasycznych kwadratowych z serii Berker Kwadrat, Ospel Sonata, Kontakt Simon 54, poprzez prostokątne z serii Berker K.1 i K.5 a kończąc na okrągłych z serii Berker R.1 i R.3.

Szeroka jest także dostępność materiałów z jakich wyłącznik jest wykonany. Bardzo odporne na zarysowania tworzywa oferują serie Berker Kwadrat, Ospel czy Kontakt Simon. Wyłączniki mogą być również wykonane ze stopu aluminium lub stali szlachetnej jak to ma miejsce w serii Berker K.5.

Klasyczne klawisze często zastępowane są pokrętłami obrotowymi. Pokrętła w stylu retro to seria Berker 1930. Wyłączniki z pokrętłami do nowoczesnych wnętrz znajdziecie Państwo w serii Berker R.Classic.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl